O Nás

Vítejte na ostrově chutí La Palma

Ostrovchutí s.r.o. je unikátní projekt zaměřený na pěstování, zpracování a distribuci exotického ovoce, především z Kanárských ostrovů. Naše ekologická farma se nachází na malebném ostrově La Palma v oblasti Montes de Luna, kde se snažíme vytvářet harmonii mezi přírodou a moderním zemědělstvím. Naším cílem je nabídnout zákazníkům ovoce nejvyšší kvality, které je pěstováno s láskou a respektem k životnímu prostředí.

Návrh bez názvu (2)

Na Obrázku najdete fotografie ostrova La Palma a z naší plantáže: Levý horní roh a dále: Sůl ze solných plání ve Fuencaliente, tamarillo, pupeny dračího ovoce, papája, otevřený květ dračího ovoce, hlavní město Santa Cruz de La Palma, naše děti Anna a Emma, kávové plody, naše farma s dračím ovocem v roce 2022, borový les nad Montes de Luna, naše plantáž se zrajícím ovocem, nejvyšší bod ostrova Los Muchachos, stezka mezi vulkáty Ruta de Los Volcanos 

Kdo stojí za projektem a jak vše začalo?

Jsme rodinná ekologická farma, která společně s dalšími nadšenými pěstitely a milovníky exotického ovoce přináší kousek tropického ráje přímo k vám domů. Naše farma se nachází na jihovýchodě ostrova, v oblasti která nabízí perfektní podmínky pro pěstování takřka všech druhů tropického ovoce. Jedinečná kombinace složení půdy (sopečná propustná půda bohatá na minerály s vysokým obsahem rostlinného materiálu), oceánského klimatu a poměrně častých srážek, dává našemu ovoci dostatek energie pro kvalitní růst a sbírání vitamínů a hlavně vynikající chuti! 

Příběh Ostrovachutí začíná v roce 2018, kdy jsme poprvé navštívili  "La Isla Bonita" (Krásný ostrov) La Palma, která  nás okouzlila svou přírodní krásou, rozmanitou krajinou a usměvavými lidmi. Byli jsme okamžitě uchváceni jeho zelenými horami, sopečnými plážemi a klidnou atmosférou. La Palma nás inspirovala svou čistotou a autenticitou. Bylo to místo, kde jsme se cítili propojeni s přírodou a kde jsme mohli začít novou kapitolu našeho života.

Zpočátku jsme si jen užívaly darů ostrova. Prošli jsme velkou část ostrova pěšky, vychutnávaly výhledy a ochutnávaly místní speciality. Pozvolna jsme tu trávili více a více času. Návrat zpět do Čech pro nás bylo čím dál těžší a přišla chuť začít tady vlastní projekt a vrátit ostrovu i lidem, alespoň trochu z toho co nám nabídl. 

Hlavní bod zlomu nastal s pandemií Covid, kdy jsme zde byli "uvěznění". Nutno říci, že jsme se sami rozhodli, že tu chceme zůstat a nevyužili jsme letů zpět do Evropy, protože jsme se tady cítili více v bezpečí. Domácí vězení, jak by se tvrdá opatření dala nazývat, nás přivedlo k myšlenkám na vlastní plantáž. Už jen ta představa, že si utrhnete vlastní mango ze stromu je elektrizující!

Jelikož jsme s manželem oba ve znamení panny, tak když se do něčeho nadchneme, tak pro splnění cíle uděláme vše! Začali jsme tedy ve svém okolí pátrat a velmi rychle jsme získaly první pozemky. Neudržované a velmi divoké terasy, kde se v minulosti pěstovaly hlavně brambory a zelenina. Pár týdnů tvrdé práce a terén byl k nepoznání. Ručně jsme opravili nosné zdi teras, zlikvidovaly všude přítomné nálety a založily první řádky dračího ovoce (pitay). 

Právě tato plodina - dračí ovoce, se stala naší hlavní rostlinou, která momentálně tvoří největší plochu pozemku. Sama rostlina je velmi zajímavá. Jde o popínavý kaktus, který kvete pouze v noci a je třeba jeho ruční opylování. Více o této rostlině najdete ve článku: Exotika na talíři!

Návrh bez názvu

Mimo tuto zdraví prospěšnou rostlinu máme i celou řadu známých i velmi originálních plodin. Narazíte u nás na mango, avokáda, marakuju, karambolu, papáju, acerolu, pitangu a další rozmanité rostliny. Některé exotické plodiny jsou lahodné, jiné vás zaskočí svou kyselostí nebo výrazným (až nepříjemným) aroma. 

S manželem jsme nikdy zemědělství nestudovali a věnovali jsme se velmi odlišným oborům. Já jsem absolventka SPŠG Hellichova v Praze s oborem restaurátor knih a manžel má personální agenturu. O pěstování ovoce a zeleniny jsme věděli základy, takže jsme začali stylem pokus omyl. Naštěstí už je těch omylů velmi málo! Díky velké pomoci ze strany místních farmářů, kteří nám dali dary šité na míru. Místní způsob pěstování je velmi odlišný od světově uznávaných metod a není tedy možné využívat studie vytvořené mimo ostrovy a řídit se jimi. Proto jsme moc vděční, že si nás místní vzali pod svá ochranná křídla a stali se našimi učiteli. S jejich pomocí a neustálým studiem se sami nyní velmi dobře orientujeme ve všech oblastech zemědělství a snažíme se své znalosti předávat dál. Svět je totiž plný pomýlených informací a já beru jako svou povinnost nemlčet a ukázat jak se věci mají.

Čím hlouběji se do tématiky exotického ovoce dostáváte, tím více si uvědomujete velkou křivdu proti farmářům. Obchodní řetězce a obchodníci tlačí ceny dolů a nikdo se neptá, jak to dělají. ,,Zákazník chce větší ovoce, tak ho pořádně nadopujte. Chceme jednotnou velikost, tak si to naklonujte nebo vyhoďte. Chceme obrovskou produkci, zařiďte to. Pokud se tak nestane, donutíme Vás!" To jsou zcela normální a alarmující fakta, která v tisku nevidíte. Proto na ně začnu více upozorňovat a společně přejdeme na novou vlnu: KVALITA NE KVANTITA! 

Jaké jsou naše cíle a hlavní motivace?

Vše začalo vcelku nevině a v malém. Ovoce, které jsme vypěstovali tak bylo pro vlastní spotřebu a pro návštěvy. Slovo však dalo slovo a postupně začala narůstat poptávka z řad českých zákazníků mimo ostrovy. Velmi jsme uvítaly zájem o kanárské ovoce, protože s rostoucí produkcí se začal objevovat problém s odbytem. My i další farmáři čelíme stejným problémům jako pěstitelé ve zbytku Evropy. Trh válcuje levné ovoce z dovozu a není dost velký zájem v místě kde pěstujeme. Proto se nám otevřela nádherná nová cesta. Dovážet ovoce tam kde je ho nedostatek a podpořit ekonomiku ostrova správným směrem! Jen díky Vám, našim zákazníkům, jsme se dostali tak daleko. V tuto chvíli jde až 90% produkce pitahaya (dragon fruit, dračí ovoce) do České republiky a na Slovensko. Váš zájem je pro nás hnací silou v hledání nových druhů ovoce a jeho pěstování. Zapojujeme další a další ekologické farmy a hledáme již existující projekty i mimo ostrovy. Přidala se k nám například Výdejna Chutí, která má stejnou filozofii a dodává nám ovoce od farmářů z Řecka. 

Postupně se snažíme posouvat Ostrovchutí na vyšší příčku a zachovat si svou politiku. Farmář na prvním místě! Je to občas boj, protože cena čerstvého, přirozeně dozrálého je díky letecké dopravě skutečně vysoká. Víme o tom a snažíme se s ní pracovat. Nikoliv však na úkor zemědělců, proto prosím vnímejte ceny jako takové, jaké byste měli vidět na všech pultech obchodů. Ne naopak. 

Naším největším úkolem je, abychom dokázali snížit plýtvání ovocem na absolutní minimum. Proto využíváme méně kvalitní ovoce na zpracování do domácích sirupů, domácích marmelád a hodně ovoce se suší. Sušené ovoce na nízké teploty si stále zachovává své benefity a vitamíny. Jelikož s manželem už nemáme kapacitu na vlastní výrobu, zapojujeme do ní malé producenty jak na La Palmě tak v Čechách. Díky tomu jsme dokázali vytvořit celou řadu produktů, které recyklovaly ovoce a zabránily jeho vyhození. 

Některé druhy ovoce na svůj nový účel ještě čekají, proto jsme se rozhodli jím podpořit ZOO na Hrádečku, která je blízko naší prodejny a hlavní centrály v Jindřichově Hradci. Naše exotické ovoce si teď mohou dopřát i papoušci a ještěrky, pro které je to velmi důležitá složka stravy a ZOO by měla problém si je sama koupit v BIO kvalitě.

Více si o nás můžete poslechnout v rozhovoru s panem Krocem níže:

 

srovnani finca 2020 a 2023

 

 

Náš příběh na Rádiu Plus

 

 

Co je dračí ovoce

Jak chutná dračí ovoce

Jak uchovávat dračí ovoce

Jak jíst dračí ovoce