Historie kanárské gastronomie má své kořeny až v prvním tisíciletí před naším letopočtem. Původní obyvatelstvo Guančové se věnovali jednoduchému zemědělství. Právě jejich kultura a tradici se odrážejí v gastronomii ostrovů a současně se k těmto odkazům znovu vrací.
Skromná a jednoduchá kuchyně tvoří stále základ pro moderní kuchyni.
Základními surovinami používanými na Kanárských Ostrovech jsou obilniny, zelenina (brambory, rajčata, fazole, kukuřice, cizrna... ). Nejznámější mouka je tzv. gofio, která se vyrábí z pražených, mletých obilnin a proto má tmavou barvu. Z masa je nejpoužívanější maso vepřové, králičí, skopové a kůzlečí. Dary moře mají samozřejmě své nezastupitelné místo, nejznámější z ryb je cherne- mořský okoun, sama – pražma, vieja – ryba podobná kapru a dále chobotnice, sépie, sardinka, makrela... Z ovoce jsou nejvýraznějšími banány, avokádo, papája, mango.
Tradičními pokrmy Kanárských Ostrovů jsou např. "Potaje de garbanzos" – směs vařené cizrny se zeleninou, pikantní omáčka "mojo", "Rancho canario" – vařené maso s cizrnou a zeleninou. Z rybích pokrmů je to pak např. "Sama al horno" – pečená pražma. Z masitých pokrmů je to např. "Cordero en salsa" – dušené, jehněčí maso. Vrcholem kanárské kuchyně jsou předkrmy servírované v rychlém sledu a velkém množství, proto je hlavní chod často přebytečný. Předkrmy mohou být buď studené nebo teplé a jsou velice rozmanité. Jako příklad z teplých tapas uveďme např. "Chicharrones populares", což jsou teplé škvarky. A samozřejmě oblíbené jsou dezerty z banánů, mandlí, papáje- "Batido santacrucero" – mandlový koktejl, "Papaya al ron" – papája na rumu.
Při návštěvě těchto nádherných ostrovů stojí za to ochutnat alespoň část ze zmiňovaných specialit, které budou jistě kulinářským zážitkem, na který se nezapomíná.